Menu
 
5 En Yeni Makaleler

Makale Kategorileri

RSS/XML
RSS Feed: Sitemize eklenen en yeni yemek tariflerinizi RSS kullanarak kendi sitenize ekleyebilirsiniz.
Newest recipes RSS/XML feed En yeni 20 yemek tarifi
Top recipes RSS/XML feed En populer 20 yemek tarifi
Makale Ara
Search recipe  

En pahalı yiyecekler

Yazar:  yalcin  Kayıt Tarihi: Nis. 1, 2010  Tıklama: 2.650   Puanlama:  (2,8) oy 249  Kelime Sayısı: 635
  Makaleyi puanla

Havyar

Havyarın oldukça ilginç bir geçmişi var. Ortaçağ dönemi Rusya’sında çiftçilerin yemeği olan havyar, aynı zamanda çiftçiler tarafından soylulara satılırdı. Dünyanın diğer bölgelerinde ise bugün olduğu kadar pahalı bir yiyecekti. Roma İmparatorluğu döneminde, havyarın masaya sunumu trompetlerin çıkardığı gösterişli bir müzikle yapılırdı!

 

Safran

Sadece 450 gramlık baharat elde edebilmek için bir futbol sahası genişliğinde alana dikilen safran çiçekleri kullanmak gerekiyor. Bu sebepten, safran çiçeği baharatı dünyanın en hassas ve pahalı baharatı haline geliyor. Kolayca bulunabilmesine rağmen oldukça pahalı olan safranın olumlu tarafı, nefis bir safranlı risotto (İtalya’nın geleneksel pilav yemeği) yapmak için sadece birkaç tutamının yeterli olması.


Kopi Luwak

Dünyanın en pahalı ve en “akıl almaz” kahvesi, Güneydoğu Asya ve Güney Çin’de yaşayan bir memeli olan Asya Palm Civet hayvanının dışkısından elde edilen Kopi Luwak, nam-ı diğer Civet Kahvesi. Kedi büyüklüğündeki hayvanın çiğnediği kahve çekirdekleri kısmen sindiriliyor ve dışkısından kahve elde ediliyor. Bundan rahatsız olmaya ise hiç gerek yok. İçtiğimiz her kahve olgunlaşmış ve olgunlaşmamış kahve çekirdeklerinden yapılıyor. Oysa Civet, sadece olgunlaşmış kahve çekirdeklerinin kabuğunu yiyor ve geride dünyanın en olgun ve taze kahve çekirdeklerinden yapılmış “dışkı” kalıyor.

 

Macadamia Cevizleri

Dünyanın en pahalı cevizleri, elde edildiği macadamia ağacı yedi ile 10 yaşına eriştiği zaman olgunlaşıyor. Ağaçlar sadece verimliliği yüksek toprağa sahip ve fazla yağış alan bölgelerde yetişiyor. Cevizlerin bir kilosunun değeri 30 dolar civarında. İlk olarak 1857 yılında Avustralya kıyılarında keşfedilen Macadamia ağacının cevizi, çok güzel bir aromaya sahip ve içerdiği vitamin ve yağlar sayesinde hem sağlığa hem cilde yararlı. Hatta kozmetikte bile kullanılıyor.

Vielle Bon Secours

Karşınızda dünyanın en pahalı birası. Bulunabildiği tek yer ise Londra’da bulunan Bierdrome adlı bar. İçmek için ise bin doları gözden çıkarmak zorundasınız. Her ne kadar internet üzerinden 2 litrelik şişesini 50 dolara bulabilecek olsanız bile, bira en güzel kıvamına 10 yılda erişiyor. Bierdrome barındaki 10 yıllık şişe 12 kilo ağırlığında. Bira ise yüzde 8 alkol içeriyor.
 
Geyik Sütü Peyniri

Geyik sütünden yapılan peynirin 450 gramı tam 500 dolar civarında olabiliyor. Bu kadar pahalı olmasının nedeni ise, peynirin sadece kuzey İsveç’te bulunan özel bir geyik çiftliğinde üretiliyor olması. Süt sadece Mayıs ve Eylül aylarında üretilebiliyor. Bir geyiği sağmak 2 saat sürerken, her geyikten günde bir galon süt elde edilebiliyor. Üretilen peynirlerin yağ ve protein oranı yüzde 12
 
Beyaz Yer Mantarı

Sadece mantarlar arasında değil, tüm yemek çeşitleri arasında en pahalı olanı, pahalı-yiyecek zincirinin tepesinde olan beyaz yer mantarı. Cevherden farkı olmayan bu yiyeceğin pahalılığın nedeni, son derece nadir olan mantarı arayan avcıların bol şans ve kendilerine yardımcı olacak domuzlara ihtiyaçları olmaları. Beyaz yer mantarının 450 gram başına fiyatı 4 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor.
 
Wagyu Bifteği

Wagyu, Japonların genetik ön hazırlığa tabi tutarak yetiştirdikleri ve son deToplam (0) yorum yapılmış.
Yorum yaz
Yorum yazabilmek için lütfen siteye giriş yapınız yada Kayıt olmak için tıklayınız!.