Menu
 
5 En Yeni Makaleler

Makale Kategorileri

RSS/XML
RSS Feed: Sitemize eklenen en yeni yemek tariflerinizi RSS kullanarak kendi sitenize ekleyebilirsiniz.
Newest recipes RSS/XML feed En yeni 20 yemek tarifi
Top recipes RSS/XML feed En populer 20 yemek tarifi
Makale Ara
Search recipe  

Başarılı bonfilenin sırrı

Yazar:  dunyam  Kayıt Tarihi: Oca. 2, 2010  Tıklama: 2.026   Puanlama:  (3,0) oy 165  Kelime Sayısı: 271
  Makaleyi puanla

Pişirilmesi kolay gibi görünen bonfilenin lezzetini artırmanın koşulları vardır. Etin seçimi, dilimlenmesi, pişirme ısısı ve pişirme süresi çok önemlidir.

Bonfile, dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların sırtının  iç kısmında, sokumla antrekot arasında, bir ucu ince, diğer ucu kalınca olan bir et parçasıdır. "Etlerin kralı" olarak değerlendirilen bonfilenin ağırlığı hayvanın büyüklüğüne göre değişebilir.  750 gr. ile 2.5 kg. arasında ağırlığı olan bu etin  en makbulü, 1,5-2 kg. gelen parçalarıdır. Bonfile pişirilmeden önce yağ ve sinirlerinden ayrılıp 25-200 gramlık parçalar halinde kesilmeli ve 1,5-2 cm. incelikte hafifçe ezilmelidir. Daha ince hazırlanan bonfile parçaları pişerken kurur ve lezzetsiz olur. Buincelikte hazırlanan bonfileler ızgara olarak ya da tavada kızartılarak değerlendirilmelidir. Sığır etine oranla yağsız olan dana bonfileyi hazırlarken hafifçe yağlamak gerekebilir. Bonfile, bütün olarak fırında kızartılırsa "rozbif" adını alır.

Bonfilenin değerlendirilmesi

Bir ucu kalın olan ve giderek incelen bonfile; dünya mutfaklarında çeşitli şekillerde değerlendirilir. Örneğin en kalın kısmı biftek ve chateaubriand  yapımında kullanılırken, ince kısmına doğru  ondan fileto, tournedo ve fileminyon  hazırlanırToplam (0) yorum yapılmış.
Yorum yaz
Yorum yazabilmek için lütfen siteye giriş yapınız yada Kayıt olmak için tıklayınız!.