Menu
 
5 En Yeni Makaleler

Makale Kategorileri

RSS/XML
RSS Feed: Sitemize eklenen en yeni yemek tariflerinizi RSS kullanarak kendi sitenize ekleyebilirsiniz.
Newest recipes RSS/XML feed En yeni 20 yemek tarifi
Top recipes RSS/XML feed En populer 20 yemek tarifi
Makale Ara
Search recipe  

Mutluluk veren 8 besin

Yazar:  yalcin  Kayıt Tarihi: Oca. 31, 2010  Tıklama: 1.629   Puanlama:  (3,0) oy 148  Kelime Sayısı: 518
  Makaleyi puanla

Mutluluk veren 8 besin vücut kimyasını değiştirerek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlıyor. Deneyin, farkı hissedin…

1. Yeşil Fasulye
İngiltere’deki Psikoloji Enstitüsü’nün araştırması, depresyon geçiren kişilerde magnezyum seviyelerinin çok düşük olduğunu ortaya çıkardı. Çaresi? Yeşil sebzeler. Daha kesin konuşmak gerekirse, yeşil fasulye. Yeşil fasulye magnezyum seviyesini yükselterek neşeli tarafınızı ortaya çıkarmak için bire bir.

2. Çikolata
Evet, bu bir rivayet değil gerçek. İçerisindeki phenylethylamine (PEA) isimli mucizevi madde, endorfin seviyesinin tavan yapmasını sağlıyor. Endorfinin çok önemli bir görevi var; sinirleri uyuşturarak daha az ağrı hissetmenizi sağlıyor. Endorfinin diğer isminin “mutluluk hormonu” olmasının sebebi de budur.

3 .Yeşil çay
Canınız sıkıldığı ya da stresli olduğunuz zamanlarda yeşil çay için. Araştırmalar yeşil çayın sakinleştirici ve mutlu edici özelliği olduğunu gösteriyor. Özellikle stresli iş toplantılarından önce içebilirsiniz.

4.Greyfurt
İnsanın yüzünü ekşiten bir meyvenin, aynı zamanda yüzümüzü güldürmesi oldukça hoş bir ironi… Bunu sağlayan madde ise içerisindeki folik asit. Folik asit, beyne oksijen taşıyarak serotonin üretimine katkıda bulunuyor. Serotonin üretilmesinin en büyük faydası da depresyon geçirme ihtimalinizin azalması.

5. Havuç
Uluslararası Vitamin ve Beslenme Makalesi’nde yayınlanan bir araştırma, biotin vitamini eksikliğinin yorgunluğa ve depresyona neden olduğunu ortaya koydu. Biotin en çok havuçta bulunuyor.

6. Soya sütü
Soya sütünün içerisindeki protein, mucizenin anahtarı… Çünkü içeriğindeki aminoasitler dopamin ve noradrenalin seviyesini artırıyor. Sonucunda daha olumlu bir ruh haline sahip oluyorsunuz ve kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz. Yani kahveyi soya sütü ile içmenin zamanı gelmiş demektir.

7. Ceviz
Cevizin beynimizle olan ilişkisi, şeklinin beyine benzemesi ile sınırlı değil! İçerisindeki omega-3 oranı hayli yüksek. Bu sayede başta stres olmak üzere depresyon, öğrenim bozukluğu ve dikkat eksikliğinin görüldüğü ADD (Attention Deficit Disorder), şizofreni ve kronik yorgunluk sendromu da dâhil olmak üzere birçok psikolojik rahatsızlığa olumlu etki ediyor.

8. Mısır
Kim derdi ki; ülkemizde her köşe başında açılan bardak mısırcılar, tüm ülkenin ruh halini değiştirecek diye. Ancak oluyor işte. 1 porsiyon mısır ile günlük B1 vitamini ihtiyacınızın dörtte birini karşılayabilirsiniz. Araştırmalar 2 aylık B1 vitamini takviyesi alan kişilerde stresin azaldığı ve ruh hallerinin olumluya kaydığını gösterdi.

Kaynak: Men’s HealthToplam (0) yorum yapılmış.
Yorum yaz
Yorum yazabilmek için lütfen siteye giriş yapınız yada Kayıt olmak için tıklayınız!.